Да откриете възел или бучка на щитовидната си жлеза може да бъде обезпокоително. Важно е обаче да знаете, че повечето от тези възли не са ракови образувания, макар и да е възможно да се нуждаят от лекарска намеса.
Процесът на медицинските грижи може да представлява периодично наблюдение от Вашия лекар. Въпреки това има вероятност да бъде необходимо и допълнително лечение.
При всички случаи обсъдете с лекаря си възможностите за наблюдение или лечение.
Може би ще се запитате "Защо това се случва на мен?". Причините за повечето възли на щитовидната жлеза са неизяснени. Въпреки това такива възли в сходни случаи се наблюдават при:
- По-възрастни зрели хора
- Хора, при които главата или вратът са били изложени на радиация, особено в ранните им години
- Хора с йодендефицит
- Хора с други нарушения на щитовидната жлеза, сред коитотиреоидит на Хашимото
- Хора, чиито родители имат възли на щитовидната жлеза
Някои от възлите на щитовидната жлеза са много малки. Други биха могли да бъдат достатъчно големи, за да попречат на дишане или преглъщане. При някои хора възелът може да бъде само един, а при други биха могли да са няколко на брой.
- Размерът на възела не е задължително пряко свързан с риска от рак на щитовидната жлеза. Много малки възелчета (с размер по-малък от сантиметър) обикновено не се нуждаят от никакво лечение, но може да се наложи да бъдат наблюдавани за растеж с ултразвук.
- Броят на възлите също не е определящ за това дали те са злокачествени
Както вече споменахме, когато бъде диагностициран възел, следващата стъпка е да се прецени развитието му и възможните резултати. Обикновено това се прави, ако възелът е по-голям от 1 см.